Skip to content
New York Mills.
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
Coaches
Today
May 2018
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
29
30
1
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Softball: JH
@New York Mills High School
4:00pm
Softball: JV
@New York Mills High School
4:00pm
Softball: V
@New York Mills High School
4:00pm
Track and Field: V
@Sebeka High School
4:15pm
Baseball: C
@Verndale High School
C-squad at Verndale
4:30pm
Baseball: JH
@Sebeka High School
This game will be played at Nimrod
4:30pm
Baseball: JV
(Cancelled)
@Sebeka High School
4:30pm
Baseball: V
@Sebeka High School
6:00pm - 9:00pm
JO Volleyball Practice
@HS Gym and Sports Center
2
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
3
12:30pm - 2:00pm
4th Grade Class
@Multi-Purpose Room
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Softball: JH
(Changed)
@Verndale High School
8th grade game first followed by 7th grade combined if needed
4:00pm
Softball: JV
(Changed)
@Bertha-Hewitt High School
4:00pm
Softball: V
(Changed)
@Bertha-Hewitt High School
4:00pm
Track and Field: V
@Wadena-Deer Creek High School
4:30pm
Baseball: JH
@New York Mills High School
7th and 8th grade will be playing separate games at the same time
6:00pm - 9:00pm
JO Volleyball Practice
@HS Gym and Sports Center
7:00pm - 8:00pm
3-4 Music/5-6 Band Concert
@Auditorium/Performing Arts Center
Set up at 8:00 a.m. Tuesday
4
9:30am - 11:00am
Senior Scholarship Ceremony
@Auditorium/Performing Arts Center
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Baseball: V
@New York Mills High School
4:00pm
Softball: JH
(Rescheduled)
@New York Mills High School
Lund Park
4:00pm
Softball: JV
@New York Mills High School
Lund Park
4:00pm
Softball: V
@New York Mills High School
Lund Park
4:00pm
Track and Field: JH
@Frazee High School
4:30pm
Baseball: JH
(Changed)
@Bertha-Hewitt High School
8th grade will play at Verndale 7th grade will play at Bertha-Hewitt
4:30pm
Baseball: JV
(Cancelled)
@New York Mills High School
5:00pm - 10:00pm
JO Volleyball Tournament
@
Multiple Location
4th, 5th and 6th grade Tournament Set up at 3:30 p.m.
5
8:30am - 6:00pm
JO Volleyball Tournament
@
Multiple Location
7th, 8th and 9th Grade Tournament Set up at 7:00 a.m.
6
7
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Softball: JH
(Rescheduled)
@New York Mills High School
Lund Park
7:30pm - 9:00pm
Jr/Sr High Band Concert
@Auditorium/Performing Arts Center
Set up at 8:00 a.m. Thursday
8
10:00am
Track and Field: V
(Rescheduled)
@Pelican Rapids High School
True Team competition at Pelican Rapids
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Softball: JH
@New York Mills High School
7th and 8th grade combined games
4:00pm
Softball: JV
@Wadena-Deer Creek High School
4:00pm
Softball: V
@Wadena-Deer Creek High School
4:30pm
Baseball: JH
@Wadena-Deer Creek High School
7th grade will play this game for NYM vs. WDC
4:30pm
Baseball: JV
@New York Mills High School
4:30pm
Baseball: V
@New York Mills High School
9
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
5:30pm - 7:30pm
FFA Banquet
@Commons
Set up at 3:20 p.m.
10
10:00am
Track and Field: V
(Rescheduled)
@Pelican Rapids High School
True Team competition at Pelican Rapids
12:30pm - 2:00pm
4th Grade Class
@Multi-Purpose Room
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
3:00pm
Baseball: JH
(Changed)
@Menahga High School
7th grade game at 3:00 followed by the 8th grade game
3:00pm
Baseball: V
(Changed)
@Menahga High School
4:00pm
Baseball: JV
(Cancelled)
@Menahga High School
4:00pm
Track and Field: V
(Postponed)
@Frazee High School
7:00pm - 8:00pm
5/6th Grade Music Concert
@Auditorium/Performing Arts Center
Set up at 8:00 a.m. Tuesday
11
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Track and Field: JH
@Wadena-Deer Creek High School
Park Region Conference Junior high meet in WDC
4:30pm
Baseball: JH
@Pillager High School
4:30pm
Baseball: JV
@Pillager High School
4:30pm
Baseball: V
@Pillager High School
12
9:00am
Softball: V
@Jackson County Central
13
14
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Track and Field: V
@Battle Lake High School
6:00pm - 8:00pm
School Board Workshop
@Meeting/Ticket Room #409
6:30pm - 8:30pm
Bandwagon Meeting
@HS Media Center #108
Room change
7:30pm - 9:00pm
Jr/Sr Choir Concert
@Auditorium/Performing Arts Center
Set up at 8:00 a.m. Thursday
15
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Softball: JH
(Changed)
@New York Mills High School
Lund Park
4:00pm
Softball: JV
(Changed)
@New York Mills High School
Lund Park
4:00pm
Softball: V
(Changed)
@New York Mills High School
Lund Park
4:15pm
Baseball: C
(Cancelled)
@New York Mills High School
4:30pm
Baseball: JH
@New York Mills High School
4:30pm
Baseball: JV
@New York Mills High School
4:30pm
Baseball: V
@New York Mills High School
6:30pm - 8:00pm
Advance Care Planning, Hospice & Palliative Care Class
@HS Media Center #108
Set up at 6:00 p.m.
16
10:18am - 1:30pm
Civics Class Presentations
@Auditorium/Performing Arts Center
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
17
11:00am - 12:00pm
Senior Class Cap and Gown Photo
@Auditorium/Performing Arts Center
Set up at 10:00 a.m.
12:30pm - 2:00pm
4th Grade Class
@Multi-Purpose Room
1:15pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Auditorium/Performing Arts Center
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
3:30pm
Track and Field: V
@Wadena-Deer Creek High School
Park Region Conference Meet in WDC
4:00pm
Baseball: JH
(Rescheduled)
@Parkers Prairie High School
4:00pm
Baseball: JV
(Rescheduled)
@Parkers Prairie High School
4:00pm
Baseball: V
(Rescheduled)
@Parkers Prairie High School
7:30pm - 8:45pm
DL/Mills AAU-BB Practice
@HS Gym
18
10:18am - 1:30pm
Civics Class Presentations
@Auditorium/Performing Arts Center
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Track and Field: JH
@Battle Lake High School
9th and 10th grade meet
4:00pm
Track and Field: JH
(Cancelled)
@Wadena-Deer Creek High School
5th-8th grade meet
4:15pm
Softball: JV
(Changed)
@Twin Valley High school
5:00pm
Softball: V
(Changed)
@Twin Valley High school
5:15pm
Softball: JH
(Changed)
@Twin Valley High school
19
10:00am
Softball: JV
@Twin Valley High school
20
21
9:30am - 11:00am
HS Speaker - Kent Mollberg
@Auditorium/Performing Arts Center
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:30pm
Baseball: JH
@New York Mills High School
4:30pm
Baseball: JV
(Cancelled)
@New York Mills High School
4:30pm
Baseball: V
@New York Mills High School
5:30pm - 6:30pm
Booster Club Meeting
@HS Media Center #108
Room change
5:30pm - 7:30pm
PreK Graduation/ECFE Appreciation Dinner
@
Multiple Location
Set up at 3:30 p.m.
6:00pm - 8:00pm
School Board Meeting
@Meeting/Ticket Room #409
22
10:00am - 2:00pm
Safety Meeting/Orientation
@Meeting/Ticket Room #409
Set up at 9:30 a.m.
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
4:00pm
Baseball: JH
(Rescheduled)
@Underwood High School
7th grade will play at Battle Lake and 8th grade will play at Underwood
4:00pm
Baseball: JV
(Rescheduled)
@Underwood High School
4:00pm
Baseball: V
(Rescheduled)
@Battle Lake High School
4:00pm
Track and Field: JH
@Sebeka High School
23
1:00pm - 2:00pm
DARE Graduation
@Auditorium/Performing Arts Center
Set up at 8:00 a.m.
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
24
9:30am - 11:00am
6th Grade Orientation
@Auditorium/Performing Arts Center
12:30pm - 2:00pm
Commencement Ceremony Practice
@Sports Center Gym
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
3:30pm
Track and Field: V
@Perham High School
4:00pm
Softball: V
5:00pm
Baseball: JH
@Brandon-Evansville
JH at Brandon
5:00pm
Baseball: JV
@Brandon-Evansville
JV at Evansville
5:00pm
Baseball: V
@Evansville High School
Varsity and JV at Evansville High school
5:30pm
Softball: V
@TBA
25
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
26
27
28
10:00am - 11:30am
Memorial Day Service
@Auditorium/Performing Arts Center
Set up at 9:00 a.m.
29
1:25pm - 2:40pm
Gifted/Talented Class
@Meeting/Ticket Room #409
5:00pm
Baseball: V
@New York Mills High School
5:30pm
Softball: V
@TBA
5:30pm
Softball: V
@Minnewaska High School
30
31
10:00am
Track and Field: V
(Changed)
@Minnewaska High School
1:00pm
Softball: V
@Minnewaska High School
2:30pm
Baseball: V
@Browerville High School
3:00pm
Softball: V
@Minnewaska High School
5:00pm
Baseball: V
@Browerville High School
5:00pm
Softball: V
@Minnewaska High School
If necessary will be played....
1
2
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Athletics
Elem. Events
Fine Arts
Band HS
HS Events
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?